x
Wyszukaj w serwisie
x

Wyróżnienie dla samorządu

Nagroda NIE dla samorządu 2022 6.jpeg

25 października 2022 r. w gabinecie burmistrza Głubczyc Pana Adama Krupy miało miejsce niecodzienne, ale jakże miłe wydarzenie. Z rąk przedstawicieli Narodowego Instytutu Edukacyjnego z Warszawy, Pana Jakuba Lewandowskiego oraz Pana Tobiasza Gużdy, burmistrz odebrał wyróżnienie „za znakomitą politykę oświatową samorządu”.

 

Spotykamy się tu po to, aby wręczyć Panu burmistrzowi nagrodę Narodowego Instytutu Edukacyjnego za znakomitą politykę oświatową samorządu. Ta nagroda jest konsekwencją prowadzonej polityki oświatowej w sposób bardzo przykładny.

 

Nasz Instytut razem z Tobiaszem Gużdą analizował większość samorządów woj. opolskiego pod kątem prowadzonej polityki oświatowej. Analiza wykazała, że samorząd głubczycki bardzo konsekwentnie realizuje tą politykę. Analiza została przeprowadzona pod kątem trzech kategorii:

 

Po pierwsze wydatków oświatowych, które stanową 33 % ogólnych wydatków budżetu, czyli w przypadku gminy Głubczyce jest to aż 38 mln zł, z rozróżnieniem europejskich standardów edukacji, a więc m.in. dowożenia dzieci do szkół. Mówimy tu o równym dostępie, szansach, o zapewnieniu dostępu do stołówek i wysokich wydatkach na doszkalanie nauczycieli – jednym z najwyższych z jakim się spotkaliśmy, w wys. ok. 150 tys. zł.

 

Druga kategoria, o której mówimy, są to wyniki edukacyjne klasujące się w okolicy 60, 43 i 53% kolejno w: j. polskim, matematyce i języku obcym – co stanowi jednak bardzo dobry wynik w porównaniu z ogólną „wypierającą” tendencją pocovidową, gdzie wypierane są mniejsze ośrodki przez zdecydowanie większe jednostki samorządu terytorialnego.

 

Trzecią kategorią była infrastruktura, o której zaraz powie Tobiasz, który jest mieszkańcem Głubczyc, będąc naszym sprawnym okiem w terenie.

 

Chciałem dodać do tego, co powiedział Pan przewodniczący kilka słów, przykładów. Zacznę od szkoły w Bogdanowicach, która mimo swego statusu szkoły stowarzyszeniowej ma opiekę samorządu i otrzymuje środki gminne. Jednak takim ostatnim, najbardziej spektakularnym i aktualnym można powiedzieć wydarzeniem z minionego roku był szeroko zakrojony remont Szkoły Podstawowej nr 2 przy ul. Kochanowskiego w Głubczycach. Z informacji do jakich dotarliśmy, była to kwota opiewająca aż na 700 tys. zł, a więc bardzo duże koszty.

 

To wszystko wpłynęło na wyróżnienie, które chcieliśmy dzisiaj Panu burmistrzowi przekazać.

– dodaje Pan Tobiasz Gużda.

 

Burmistrz Adam Krupa w swojej wypowiedzi podziękował za wyróżnienie, które jednak odbiera i traktuje jako zdecydowanie efekt pracy zbiorowej wielu osób.

 

Jestem zaskoczony tą nagrodą, jednak myślę, że ta nagroda jest przede wszystkim nagrodą zespołową. Bez tego zespołu, który pracuje, wyniki egzaminów są wypadkową zasługą nauczycieli. Wszystkie roboty inwestycyjne, remontowe, to zasługa ludzi, którzy są zatrudnieni w ZOKiS.

 

Tak tą nagrodę odbieram, dla samorządu. Rada Gminy wspiera mnie w tych projektach, dając najzwyczajniej w świecie pieniądze.

 

Zawsze przywiązywałem uwagę do tego, aby młodzi ludzie poczynając od żłobka, przedszkola i szkoły, to jest ich pierwszy kontakt z państwem. Jeśli chcemy aby ci młodzi ludzie mieli dobre zdanie o tym państwie, dobrze jest aby w tych pierwszych latach uczyli się w godnych warunkach. Muszą widzieć, że to państwo o nich dba. Taki jest mój cel, jeśli chodzi o wspieranie oświaty. Dziękuję jeszcze raz za wyróżnienie. Cóż, jeżeli będę mógł, dalej będę wspierać naszą oświatę, aby nasi młodzi ludzie mieli godne warunki do nauki. Dziękuję bardzo.

 

Data publikacji: 26-10-2022 15:32
Data modyfikacji: 26-10-2022 15:33
Polecamy
 • Wirtualny spacer
 • System Informacji Przestrzennej
 • obywatel.gov.pl
 • Muzeum logo.png
 • Krnowsko - Głubczyckie Wirtualne Muzeum
 • MOK w Głubczycach
 • Biblioteka Publiczna Głubczyce
 • Twoje Głubczyce
 • TV Głubczyce
 • Cmentarz Komunalny w Głubczycach
 • Śląsk bez granic
 • baner_partnerstwo_nyskie.jpeg