x
Wyszukaj w serwisie
x

RZAWP w Głubczycach

RZAWP Głubczyce 2021 _MG_5370 0006.jpeg


27 listopada w Głubczycach na hali ZOKiS mieliśmy wielką przyjemność po raz pierwszy gościć Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego. Artyści wojskowi wraz z orkiestrą stworzyli wspaniały i wyjątkowy spektakl estradowy, przenosząc głubczycką publiczność w zupełnie inny wymiar estetyczny – parkiet hali sportowej stał się salą widowiskową przywodzącą na myśl filharmonię czy nawet operę.

 

Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego jest największą instytucją artystyczną w Wojsku Polskim. Dyrektorem Zespołu jest kmdr ppor. Jarosław Rywalski, któremu składamy wyrazy głębokiego uznania i podziękowania za występ w naszym mieście. Podziękowania kierujemy także do Pana Krystiana Isańskiego, który pomógł w organizacji koncertu. W Głubczycach Zespołowi towarzyszyła orkiestra wojskowa pod batutą Pana Tomasza Labunia.

 

„Maki” – Natalia Winnik, Andrzej Wiśniewski, RZAWP / YouTube

 

Zespół dziedziczy ponad 100-letnią tradycję grup teatralno-estradowych działających przy Domach Żołnierza Polskiego w okresie II Rzeczpospolitej. Głównym nurtem działalności artystycznej Zespołu jest prezentowanie programów okolicznościowych w formie widowisk i koncertów oraz oprawa muzyczna uroczystości państwowych i wojskowych.

 

W repertuarze Zespołu odnaleźć można wszelkie gatunki i style muzyczne, które zachwycą najbardziej wymagających odbiorców – zarówno tych starszych jak i młodszych.

 

W skład Zespołu wchodzą: soliści, chór, balet, orkiestra symfoniczna i orkiestra koncertowa. Aktualnie zatrudnionych jest w Zespole ponad 150 artystów: piosenkarzy, śpiewaków, muzyków, tancerzy i artystów chóru.

 

W zaprezentowanym repertuarze mogliśmy usłyszeć i zobaczyć wykonania takich utworów jak „Kurdesz”, „Wiwat”, „Piosnkę Chorążego” czy „Polonez As-dur” Fryderyka Chopina. Nie mogło też zabraknąć „Pieśni Legionów Dąbrowskiego”, „Mazurka 3-maja”, „Róży i bzu”, „Snu o Victorii” i wielu innych. W pamięci słuchaczy zapisał się bez wątpienia rewelacyjnie zinterpretowany utwór Grzegorza Tomczaka „Ja to mam szczęście” w wykonaniu solistki, Pani Moniki Chodyny.

 

Szczególnym znakiem rozpoznawczym Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego są kostiumy sceniczne, które w większości stanowią kopie autentycznego umundurowania historycznego: od wojów Mieszka I poprzez „skrzydlatą” husarię Jana III Sobieskiego do czasów współczesnych. Nie zabrakło ich także w Głubczycach. W magazynach zgromadzono ponad 1200 kostiumów i rekwizytów, których różnorodność, bogactwo zdobień i kolorystyka zachwycają widzów. Kostiumy artystów dostarczyły naszej publiczności niezapomnianych wrażeń estetycznych.

 

Wśród solistów w Głubczycach mieliśmy okazję zobaczyć i usłyszeć: Monikę Chodynę, Elżbietę Górnicką, Aleksandrę Okrasę-Wachowską, Mariusza Borzyszkowskiego, Jana Kierdelewicza, Romana Koguta, Wiktora Szymonowicza, Andrzeja Wiśniewskiego. Konferansjerką była Pani Anna Bukowska.

 

Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego cieszy się ogromnym powodzeniem i uznaniem w kraju i za granicą. Zespół odbył ponad 200 tournée, m.in. do Niemiec, Francji, Belgii, Holandii, Wielkiej Brytanii, Włoch, Hiszpanii, Szwecji, Danii, Słowacji, Czech, Korei Południowej, Chin, Stanów Zjednoczonych i Kanady. Występował także przed Janem Pawłem II na specjalnej audiencji w 1994 roku. W kraju brał udział w ponad 60 tys. koncertów. Wszystkie występy Zespołu są gorąco oklaskiwane przez publiczność i komplementowane przez krytyków muzycznych za kunszt i maestrię wykonania.

 

Koncert zorganizowany został przez Gminę Głubczyce przy współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury, Zarządem Oświaty Kultury i Sportu, LKS „Technik” Głubczyce oraz Związkiem Kombatantów.

 

Wydarzenie bez wątpienia pozostanie w pamięci widzów na długo. Czekamy z niecierpliwością na kolejny występ.

 

 

 

Data publikacji: 20-12-2021 09:41
Data modyfikacji: 20-12-2021 09:55
Polecamy
 • Wirtualny spacer
 • System Informacji Przestrzennej
 • obywatel.gov.pl
 • Muzeum logo.png
 • Krnowsko - Głubczyckie Wirtualne Muzeum
 • MOK w Głubczycach
 • Biblioteka Publiczna Głubczyce
 • Twoje Głubczyce
 • TV Głubczyce
 • Cmentarz Komunalny w Głubczycach
 • Śląsk bez granic
 • baner_partnerstwo_nyskie.jpeg