x
Wyszukaj w serwisie
x

Śląskie Portamento 2021

Śląskie Portamento – śpiew – współbrzmienie – tradycja”

Polsko-Czeskie Dni Miasta 2021

 

Tegoroczne Polsko-Czeskie Dni Miasta już za nami. Impreza odbyła się w ramach wspólnego polsko – czeskiego projektu ”Śląskie Portamento – śpiew – współbrzmienie – tradycja”, dofinansowanego z EFRR.  Cieszymy się niezmiernie, że imprezę, na którą czekało bardzo wiele osób, udało się nam zrealizować bez przeszkód. Jak zawsze, staraliśmy się aby repertuar obecny na święcie naszego miasta, atrakcyjny był dla każdego. Na scenie wystąpili nasi lokalni wykonawcy oraz ogólnopolskie gwiazdy.

 

Pierwszy dzień Dni Miasta jest zazwyczaj bardziej taneczny. Tak było i tym razem. Choć rozpoczęcie było raczej łagodne, bo imprezę otworzyły dzieci z Przedszkola nr 3 oraz zespoły prowadzone przez Józefa Kaniowskiego. Potem zaczęła się zabawa w rytmie dance. Chłopaki z zespołu Emotive dali czadu, a ich cover piosenki „Mój jest ten kawałek podłogi” wyrwał widownię z butów.  Zespół Orion przeniósł nas w klimatyczną podróż do niedalekiej przeszłości i rozgrzał publiczność przed pojawieniem się gwiazdy wieczoru. Skaner, bo o tym zespole mowa, zaśpiewał swoje największe przeboje takie jak „Lody na patyku”. Oprócz tego panowie świetnie tańczyli i zabawiali widownię.

 

Sobotnie koncerty rozpoczęliśmy recitalem Karoliny Zinko, która jest podopieczną naszej instruktorki Ewy Maleńczyk. Karolina zaprezentowała się w bardzo delikatnym i dziewczęcym repertuarze, czerpiącym sporo z bardzo popularnej obecnie wokalistki Sanah. Następnie, prosto z Meksyku, pojawiło się na naszej scenie Trio Mariachi. Podczas tego koncertu zagrane zostały właściwie wszystkie standardy muzyki meksykańskiej i hiszpańskiej z „Guantanamerą” na czele. Po zakończeniu części oficjalnej koncertu, panowie przenieśli się ze sceny na rynek. Śpiewali i grali pośród publiczności, można sobie było zrobić wtedy z nimi pamiątkowe zdjęcie. Po latynoskim trio, na scenę wkroczył zespół Sweet Band z repertuarem Maryli Rodowicz. Ciekawe aranżacje i piękny wokal przykuły uwagę publiczności, co zaowocowało całkiem pokaźną grupą fanów pod sceną. Jedną z gwiazd sobotniego wieczoru była Magda Femme – pierwsza wokalistka grupy Ich Troje. Trzeba przyznać, że potrafiła bardzo fajnie wciągnąć widzów do zabawy. Po Magdzie i jej lekko rockowym brzmieniu przyszedł czas na druga gwiazdę wieczoru – Goyę. Magdalena Wójcik, bo tak nazywa się ta wokalistka, wprowadziła niezwykłą atmosferę spokoju i ciepła. Teksty, które pisze sama, pełne są nostalgii i niezwykłych metafor.

 

Ostatni dzień rozpoczął Magik Markus, który zaczarował sporą grupkę dzieci, a jego asystentka stworzyła dla nich niezwykłe animacje i zabawy. Następnie zaproponowaliśmy Państwu ostre, rockowe uderzenie w postaci występu zespołu Face Rock. Chłopaki wykonali stare, klasyczne numery, które zna każdy fan rocka. Potem na scenie pojawił się zespół Tequila Band, który grał polską muzykę taneczną. Sznytu całości dodawał znakomicie grający saksofonista. Przyszedł czas na pierwszą gwiazdę niedzielnego wieczoru, czyli Marcina Dańca. Jeszcze przed rozpoczęciem jego występu, pod sceną zrobiło się bardzo ciasno. Kabareciarz pokazał klasę i rozśmieszył publiczność do łez. Po wielu latach na scenie, dalej trzyma wysoki poziom i jest niezwykle profesjonalnym wykonawcą. Nie dziwne zatem, że zebrał największą polsko – czeską publiczność. Wspaniały show dali muzycy z zespołu Leszcze – druga gwiazda tego wieczoru. Maciej Miecznikowski na wokalu zrobił piorunujące wrażenie. Jego głęboki bas i świetne prowadzenie koncertu zapadnie w pamięć na długo. Jego koledzy z zespołu w niczym mu nie ustępowali. Grali fantastycznie, w końcu wszyscy członkowie Leszczy to wysoce wykształceni muzycy. Kiedy grali swoje największe przeboje „Ta dziewczyna” oraz „Kombinuj dziewczyno” publiczność śpiewała razem z nimi.

 

Jak zwykle podczas trwania całych Dni Miasta, działało wesołe miasteczko oraz szeroko pojęta gastronomia. Nowością natomiast, były warsztaty grafiki dla najmłodszych w Powiatowym Muzeum, możliwość spisu powszechnego oraz szczepienia przeciwko COVID-19 w sali Pod Aniołem.

 

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom z Polski i Czech, które mimo pandemii zechciały wziąć udział w święcie miasta. Za cierpliwość, dziękujemy natomiast wszystkim mieszkańcom okolic Ratusza. Mamy nadzieję, że do zobaczenia za rok!    

 

Magdalena Derewecka

 


Głubczyckie Spotkania Chóralne „Silesia Cantat” 2021

 

W przedświąteczny weekend w dniach 18-19.12.2021 r. odbyła się kolejna już edycja chóralnego festiwalu Głubczyckie Spotkania Chóralne “Silesia Cantat”, od lat odbywającego się w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Głubczycach. Festiwal odbywał się w ramach polsko – czeskiego projektu pn.: „Śląskie Portamento – śpiew – współbrzmienie – tradycja”, dofinansowanego z EFRR. Bliżej naszego miasta na polsko – czeskie warsztaty muzyczne zawitały delegacje 13 chórów z całego Śląska. W ramach festiwalu odbyły warsztaty chórmistrzowskie, koncerty oraz VII Konkurs o Nagrodę “Głubczyckiego Anioła”.

 

Ze względu na ograniczenia pandemiczne, głównym punktem festiwalu “Silesia Cantat” były seminaria i warsztaty chórmistrzowskie, prowadzone dla 5-osobowych delegacji poszczególnych chórów, przez zaproszonych specjalistów. Prelegenci prowadzili swoje zajęcia na tematy związane z prawidłową dykcją, akcentem, emisją głosu i prowadzeniem prób.

 

„Prawidłowy akcent w utworach anglojęzycznych” – mgr. Natalia Stawicka – absolwentka Akademii Muzycznej we Wrocławiu oraz Filologii Angielskiej Uniwersytetu Wrocławskiego, solistka Europejskiej Akademii Chóralnej z siedzibą w Goerlitz.

 

„Znaczenie postawy w prawidłowej emisji głosu” – mgr. Justyna Bujak, absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach. 

 

„Właściwa organizacja i energetyka próby, jako warunek efektywnej pracy z chórem” -  dr hab. Małgorzata Podzielny, Akademia Muzyczna we Wrocławiu, Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu, Chór „Rondo” z Wrocławia.

 

Efekty pracy warsztatowej zostały wykorzystane na próbie w szkolnej hali sportowej. Wzięli w niej udział wszyscy uczestnicy seminariów, jak również chór “Echo” z Czech. Na zabezpieczonej - specjalnie zakupioną wykładziną - nawierzchni hali sportowej, przećwiczono utwory przygotowane na finał koncertu galowego. Zajęcia poprowadzili Josef Melnar i Tadeusz Eckert. Akompaniowała Agnieszka Hautz z PSM w Głubczycach.

 

Oprócz warsztatów chóralnych w Głubczycach odbył się też VII Konkurs Chórów o Nagrodę Głubczyckiego Anioła, tym razem w formie oceny nagrań video. Odtworzone z platformy Youtube prezentacje konkursowe oceniało Jury w składzie:

 • - prof. dr hab. Jolanta Szybalska-Matczak (Akademia Muzyczna we Wrocławiu)
 • - dr hab. Przemysław Neumann (Filharmonia Opolska, Akademia Muzyczna w Poznaniu)
 • - mgr Jurij Galatenko (Narodowa Opera Morawsko-Śląska w Ostrawie, Uniwersytet Ostrawski)

 

Jurorzy zdecydowali o przyznaniu nagród w trzech kategoriach 

Kategoria I – chóry szkół muzycznych 

Nagroda Główna – Chór Dziecięcy „Szafirki” z PSM w Rybniku

Kategoria II – chóry szkół podstawowych

Nagroda Główna – Chór „Rozmarynek z ZS Havirov pod dyrekcją Janiny Ptakovej

Kategoria III – chóry młodzieżowe

Nagroda Główna – Międzyszkolny Chór „Capricolium” SWIAC w Głuchołazach pod dyrekcją Adama Dziurowskiego

 

W każdej z kategorii, każdemu chórowi przyznano także dodatkowe nagrody specjalne „Głubczyckie Aniołki”, natomiast nagrodę “Stonavskiej Barborki” zdobył Chór “Piano-Forte” pod dyr. Katarzyny Machnik.

 

Sobotnią część festiwalu zakończył koncert galowy. W pierwszej części ogłoszono werdykt jury oraz wręczono nagrody: statuetki “Głubczyckiego Anioła”, “Głubczyckich Aniołków” oraz “Stonavskiej Barborki”. W drugiej części zaprezentował się Chór Kameralny „Echo” z Frydlant nad Ostravici pod dyrekcją Josefa Melnara z Czech. W finale koncertu z widowni włączyli się też wszyscy chórzyści tworząc wielki międzynarodowy chór. Wykonano dwa utwory przygotowane podczas warsztatów Chóru “Silesia Cantat” na zajęciach z panią dr hab. Małgorzatą Podzielny. Po koncercie wśród uczestników dało się wyczuć duży entuzjazm i chęć do dalszej pracy artystycznej. Tak o swoich wrażeniach z festiwalu mówił jeden z chórzystów Głubczyckiej Szkoły Chóralnej „Angelus Cantat” Mikołaj Komarnicki.

 

 „Muszę powiedzieć, że to co wydarzyło się podczas festiwalu zostanie w mojej pamięci na naprawdę długo. Warsztaty prowadzone przez Panią Małgorzatę oraz Panią Natalię były czymś na co nie szkoda mi było ani chwili. Praca i poświęcony nauce czas zaowocowały cudownym wykonaniem dwóch utworów: "Za gwiazdą" i "Ave Verum Corpus". Wspomnienia i wrażenia z festiwalu na pewno pozostaną ze mną jeszcze na długo a nowe relacje nawiązane z czeskim chórem „Echo” otworzą nam furtkę do kolejnych muzycznych doświadczeń.”

 

Bardzo pozytywne opinie wyrazili także dyrygenci chórów m.in. Katarzyna Machnik i Aleksandra Redziak.

 

“Dziękujemy bardzo  za zaproszenie naszego chóru dziecięcego "Piano-Forte" do udziału w konkursie "Silesia Cantat". Było to dla nas wyróżnienie. Czas spędzony w Głubczycach przyniósł nam sporą dawkę nowości i inspiracji do dalszej pracy chóralnej. Otrzymane nagrody sprawiły nam ogromną radość!”

 

“Byłam na Waszym Festiwalu po raz pierwszy i mam bardzo pozytywne wrażenia, chórzyści również. Wspaniała atmosfera, niezwykle ciekawe i wartościowe warsztaty oraz docenienie każdego z zespołów nagrodą specjalną, a także świetna organizacja całego przedsięwzięcia - wielkie gratulacje!”

 

Całość festiwalu zwieńczyły warsztaty i koncert adwentowy Chóru “Silesia Cantat” w Janćkovej Sini we Frydlant nad Ostravici w Czechach. W skład tego festiwalowego chóru weszły: Głubczycki Chór „Angelus Cantat” i Chór Kameralny „Echo” z Frydlant nad Ostravici. Podczas warsztatów przygotowano utwory do wspólnego wykonania, jak również wykonano utwory integracyjne z repertuaru obu zespołów.

 

Dyrektorem festiwalu „Silesia Cantat” był Tadeusz Eckert, dyrygent Chóru “Angelus Cantat”. Nad organizacją i stroną techniczną w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Głubczycach czuwał dyrektor szkoły Krzysztof Tokarz. Patronat nad wydarzeniem objęli Starosta Powiatu Głubczyckiego – Piotr Soczyński i Burmistrz Głubczyc – Adam Krupa.

 

Tadeusz Eckert

 


silesia cantat - plakat.jpeg

plakat_CZ.jpeg

Data publikacji: 16-12-2021 14:34
Data modyfikacji: 26-01-2022 08:32
Polecamy
 • Wirtualny spacer
 • System Informacji Przestrzennej
 • obywatel.gov.pl
 • Muzeum logo.png
 • Krnowsko - Głubczyckie Wirtualne Muzeum
 • MOK w Głubczycach
 • Biblioteka Publiczna Głubczyce
 • Twoje Głubczyce
 • TV Głubczyce
 • Cmentarz Komunalny w Głubczycach
 • Śląsk bez granic
 • baner_partnerstwo_nyskie.jpeg