x
Wyszukaj w serwisie
x

Aktywizacja seniorów na wsi

DDP Aktywizacja seniorów na wsi 0003.jpeg

Dom Dziennego Pobytu w Głubczycach w imieniu Gminy Głubczyce realizuje zadanie w ramach III edycji Obywatelskiego Budżetu Marszałkowskiego Samorządu Województwa Opolskiego pn. „Aktywizacja seniorów na wsi”. Projekt został napisany przez członkinie Głubczyckiej Rady Seniorów, panie: Monikę Komarnicką i Lilianę Dąbrowa.

Spotkania seniorów, na których prowadzona jest terapia zajęciowa prowadzone są w 16 wsiach naszej Gminy. Tyle bowiem wiosek zgłosiło chęć udziału w projekcie. Są to wioski: Debrzyca, Równe, Głubczyce Sady, Grobniki, Dobieszów, Klisino, Widok, Bogdanowice, Zubrzyce, Bernacice Górne, Zopowy, Zopowy Osiedle, Opawica, Pietrowice, Mokre Wieś i Chomiąża.

Do realizacja zadania zatrudniono na umowę zlecenie trzech terapeutów zajęciowych, którzy prowadzą w świetlicach wiejskich zajęcia zgodnie z potrzebami seniorów. Każda wieś preferuje co innego. Jedni kochają śpiewać, więc spotykamy się na spotkaniach „śpiewaczych”. Inni lubią kulinaria, przygotowują wspólnie pierogi, placki ziemniaczane i pieką ciasta. Jeszcze inni kochają ruch – uczestniczą w gimnastyce zdrowotnej i uprawiają nordic walking. Wykonują ozdobne prace, robią stroiki świąteczne i różnego rodzaju ozdoby.

Realizacja tego projektu umożliwi seniorom na wsi na korzystanie z takich samych zajęć jak seniorom w mieście. Seniorzy wyjdą ze swoich domów. Nie będą już samotni, bo spędzą mile czas w gronie znajomych osób. Nie ma nudy, bo wykonują to, co najbardziej lubią. Jest to milowy krok w kierunku wyrównywania różnic między wsią a miastem.

Marzeniem autorek tego projektu jest doprowadzenie do sytuacji, w której seniorzy obu środowisk, będą wspólnie uczestniczyć w działaniach, wydarzeniach i kreowaniu życia społecznego i kulturalnego w Gminie Głubczyce.

Dom Dziennego Pobytu

 

 

Data publikacji: 15-10-2021 08:46
Data modyfikacji: 15-10-2021 08:46