Kolejne czujniki smogu w gminie
Kolejne czujniki smogu w Gminie Głubczyce!
Inicjatywa społeczna „Oddychaj czystym powietrzem”
W ramach inicjatywy społecznej „Oddychaj czystym powietrzem”, której pomysłodawcą był Pan Marcin Grabuńczyk, w trosce o zdrowie mieszkańców zostały uruchomione czujniki jakości powietrza w poniższych lokalizacjach:
- ul. Powstańców 2 w Głubczycach, budynek administracyjny spółki Głubczyckie Wodociągi i Kanalizacja sp. z o.o.,
- ul. Niepodległości 14 w Głubczycach, budynek Urzędu Miejskiego,
- ul. Marii Konopnickiej 15 w Bogdanowicach, budynek Szkoły Podstawowej, z Oddziałami Przedszkolnymi,
- ul. Górna w Bogdanowicach, budynek Świetlicy Wiejskiej.
Do inicjatywy przyłączył się Burmistrz Głubczyc Adam Krupa oraz Dyrektor Szkoły Podstawowej w Bogdanowicach Aleksandra Bobkier.
Zamontowane czujniki jakości powietrza mierzą takie parametry jak:
1. Stężenie pyłów zawieszonych PM 1,
2. Stężenie pyłów zawieszonych PM 2.5,
3. Stężenie pyłów zawieszonych PM 10,
4. Temperaturę,
5. Wilgotność powietrza,
6. Ciśnienie atmosferyczne.
Czujniki działają w sposób ciągły 24 godziny na dobę a odczyt dokonywany jest w czasie rzeczywistym, na bieżąco. Wyniki pomiarów są dostępne na stronie internetowej https://smogcontrol.eu/mapa/smog.html lub w aplikacji mobilnej (szczegóły instalacji dostępne na infografice).
Cieszy niezmiernie fakt, iż kolejne instytucje przyłączają się do akcji „Oddychaj czystym powietrzem”. Niezmiernie ważne jest, aby mieć świadomość jak zły stan powietrza wpływa na nasze życie i zdrowie, jakie niesie ze sobą konsekwencje. Nie od dziś wiadomo, że szkodliwe działanie smogu dotyka każdego, a w szczególności dzieci, młodzież, seniorów, kobiety w ciąży oraz osoby przewlekle chore. W wyniku smogu cierpią przede wszystkim układy: oddechowy, krwionośny i nerwowy. Szacuje się, że gdyby nie zanieczyszczenia powietrza Polacy mogliby żyć dłużej o około 9 miesięcy. Warto więc wiedzieć jak uchronić się przed złymi skutkami smogu oraz jak z nim walczyć. Zachęcam do polubienia strony „Oddychaj czystym powietrzem” na Facebooku, aby zwiększać swoją wiedzę na temat wpływu jakości powietrza na nasze zdrowie
– mówi Pan Marcin Grabuńczyk.
Data modyfikacji: 07-04-2021 11:15