x
Wyszukaj w serwisie
x

Międzynarodowe wyróżnienie dla uczennicy z Głubczyc

Silesianka CZ 001.jpeg


Stowarzyszenie Gmin Dorzecza Górnej Odry wspólnie z Euroregionem Silesia – CZ oraz Partnerami projektu Miastem Wodzisław Śląski, Město Budišov nad Budišovkou, Obec Jeseník nad Odrou, realizuje projekt "Silesianka" – szlak wież i platform widokowych w Euroregionie Silesia.

 

Głównym celem projektu jest stworzenie nowego kompleksowego transgranicznego produktu turystycznego o nazwie "Silesianka" poprzez dobudowanie 3 nowych wież widokowych i połączenie wszystkich wież widokowych na terenie Euroregionu Silesia.

 

W ramach w/w projektu ogłoszono międzynarodowy publiczny konkurs plastyczny pod tytułem „Zaprojektuj Silesiankę”.

 

Celem konkursu było zwizualizowanie wyglądu „Silesianki” w formie „maskotki” (np. figury, zwierzęcia, rośliny, rzeczy), która połączy wszystkie wieże i platformy widokowe na terenie Euroregionu Silesia. Zwycięski projekt/forma „maskotki” zostanie profesjonalnie opracowany graficznie i stanie się symbolem łączącym wszystkie wieże i platformy widokowe tworzące „Silesiankę” – szlak wież i platform widokowych w Euroregionie Silesia.

 

Konkurs przeznaczony był dla uczniów szkół podstawowych z klas 1-9 (CZ) oraz klas 1-8 (PL) w dwóch kategoriach wiekowych (6-10 lat oraz 11-15 lat). Dzieci, które mogły brać udział w konkursie to dzieci z powiatów czeskich (Opava, Ostrava i Nový Jičín) i polskich (głubczycki, raciborski, rybnicki, wodzisławski - bez gminy Godów).

 

Zgłoszono 230 prac plastycznych z Polski i Czech. Wyłoniono 9 laureatów, wśród których ze strony polskiej, powiat głubczycki reprezentowała Zuzanna Lewicka (10 lat) z III klasy SP nr 3 w Głubczycach. Autorzy 9 najlepszych prac zostali zaproszeni wraz z opiekunami na ceremonię wręczenia nagród. Uroczystość odbyła się 20 lutego 2020r. w ramach Konferencji rozpoczynającej projekt „Silesianka” – szlak wież i platform widokowych w Euroregionie Silesia, w auli GONG na terenie obszaru Dolnych Vitkowic w Ostrawie (cz: Dolní oblasti Vítkovic v Ostravě).

 

Silesianka CZ 002.jpeg

Praca Zuzi nie zdobyła grand prix, jednakże znalezienie się w tak nielicznym gronie wyróżnionych jest już sporym sukcesem. Serdecznie gratulujemy Zuzannie wspaniałego reprezentowania ziemi głubczyckiej na arenie międzynarodowej, życząc dalszych sukcesów w kreacji artystycznej i nauce.

 

Transgraniczny produkt turystyczny „Silesianki” ma obejmować 14 nowo zbudowanych wież widokowych (11 obiektów z etapów I-III realizowanych w ramach Funduszu Mikroprojektów w Euroregionie Silesia, 3 obiekty w ramach realizacji projektu „Silesianka”) oraz wszystkie obecnie istniejące wieże widokowe i punkty widokowe na terenie Euroregionu Silesia, a ponadto także ścieżki rowerowe i piesze.

 

 

 

Więcej informacji o projekcie: https://www.euroregion-silesia.pl/index,,131.html

Data publikacji: 21-02-2020 09:34
Data modyfikacji: 21-02-2020 10:23
Polecamy
 • Wirtualny spacer
 • System Informacji Przestrzennej
 • obywatel.gov.pl
 • Muzeum logo.png
 • Krnowsko - Głubczyckie Wirtualne Muzeum
 • MOK w Głubczycach
 • Biblioteka Publiczna Głubczyce
 • Twoje Głubczyce
 • TV Głubczyce
 • Cmentarz Komunalny w Głubczycach
 • Śląsk bez granic
 • baner_partnerstwo_nyskie.jpeg