x
Wyszukaj w serwisie
x

Cześć pamięci patriotów „Rodła”

Rodło tablica 2019 (16).jpeg


Cześć pamięci patriotów „Rodła”

 

12 października w sobotę, odsłonięto na placu przy kościele Franciszkanów w Głubczycach tablicę dedykowaną ludziom związanym z „Rodłem” oraz rodakom zamieszkałym na ziemi głubczyckiej, którzy brali udział w plebiscycie oraz w powstaniach śląskich, oraz tym, którzy wspierali działania walczących o polską kulturę, tradycję i powrót Śląska do Polski. Inicjatorem wydarzenia był Pan Kazimierz Głowacki.

 

Uroczystość rozpoczęła się mszą św. w kościele Franciszkanów celebrowaną przez o. Eliasza Jerzego Opalę. Brali w niej udział m.in.: Burmistrz Głubczyc Pan Adam Krupa, Wicemarszałek województwa opolskiego Antoni Konopka, Wicestarosta powiatu głubczyckiego Pani Anita Juchno, Prezesowie Zarządu Powiatowego PSL: Bronisław Karasek, Marian Kolorz, dr Kazimierz Pyziak, Prezes Związku Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego w Kietrzu pułkownik Mieczysław Wanicki, Wiceprezes „Sokoła” z Raciborza Józef Dradrach. Bractwo kurkowe reprezentowane było przez: Józefa Matelę, Kazimierza Wolnego, Kazimierza Domasika i Henryka Ludwikowskiego.

 

Ziemia głubczycka w czasach Piastów należała do państwa polskiego. W drugiej połowie XII wieku rozpoczęła się kolonizacja niemiecka. Mimo tylu lat odłączenia od Polski, mieszkańcy czuli się zawsze Polakami, zachowali swój język, kulturę i tradycję. W archiwach niemieckich podane jest, że jeszcze w 1784 roku, czyli przed 235 laty, polskimi wsiami w powiecie głubczyckim były wsie: Nowa Cerekwia, Uciechowice, Dzierżysław, Jędrzychowice, Gródczany, Lisięcice, Lubotyń, Nasiedle, część Kietrza i część Baborowa. Dopiero w drugiej połowie XIX wieku władze pruskie rozpoczęły germanizację – komentuje Kazimierz Głowacki.

 

– Kiedy Polska odzyskiwała niepodległość, – kontynuuje, wybuchły Powstania Śląskie. Przeprowadzono plebiscyt na Śląsku. Również w powiecie głubczyckim. Wynik Plebiscytu był niekorzystny dla Polski. Powiat pozostał po stronie niemieckiej. Pomimo tego wielu Polaków zachowało na tych ziemiach aż do 1945 r. swoją kulturę, tradycję i język polski. Gro z nich należało do polskiej organizacji patriotycznej spod znaku RODŁA. Najbardziej znany w powiecie głubczyckim był Jan Rychel, urodzony w Dziećmarowie, który uczęszczał do szkoły w Głubczycach. Należał do Rodła, był założycielem i nadzorcą polskich prywatnych szkół na Śląsku Opolskim. Za swoją działalność, został aresztowany i osadzony w obozie koncentracyjnym. Polacy w czasach hitlerowskich Niemiec na ziemi głubczyckiej płacili wysoką cenę za swoje pochodzenie. Byli więzieni, poddawano ich torturom, często byli pozbawiani życia.

 

Po mszy św. odsłonięto i poświęcono pamiątkową tablicę pod kościołem Franciszkanów. Odsłonięcia dokonali: Burmistrz Głubczyc Pan Adam Krupa, Wicestarosta powiatu głubczyckiego Pani Anita Juchno oraz Pan Kazimierz Głowacki. Uroczystość poprowadził harcmistrz ZHP Ryszard Kańtoch. Organizator wydarzenia wygłosił przemówienie. Następnie głos zabrał Burmistrz Głubczyc.

 

 

Data publikacji: 24-10-2019 08:38
Data modyfikacji: 13-02-2020 12:39
Polecamy
 • Wirtualny spacer
 • System Informacji Przestrzennej
 • obywatel.gov.pl
 • Muzeum logo.png
 • Krnowsko - Głubczyckie Wirtualne Muzeum
 • MOK w Głubczycach
 • Biblioteka Publiczna Głubczyce
 • Twoje Głubczyce
 • TV Głubczyce
 • Cmentarz Komunalny w Głubczycach
 • Śląsk bez granic
 • baner_partnerstwo_nyskie.jpeg
 • Zdrowie opolskie
 • Opolska Karta Rodziny i Seniora