x
Wyszukaj w serwisie
x

Dodatkowe 13 mln dla Subregionu Południowego

Źródło: www.powiat.nysa.pl / Subregion Południowy


We wtorek, 11 września, odbyło się posiedzenie członków Subregionu Południowego. Podczas spotkania rozmawiano o środkach pozyskanych przez Subregion. Do tej pory Subregion Południowy miał do dyspozycji 90 milinów złotych, które przeznaczył na niską emisję, termomodernizację, uzbrojenie terenów inwestycyjnych. Udało się pozyskać dodatkowe 13 milionów złotych dla Subregionu Południowego. Na spotkaniu obecni byli przedstawiciele władz samorządowych gminy i powiatu, Pani Anita Juchno oraz Pan Kazimierz Bedryj.

 

Marszałek Województwa Opolskiego Andrzej Buła

 

Andrzej Buła Przyjechałem podziękować za współpracę jeśli chodzi o wspólne zarządzanie Funduszami Europejskimi. Dlatego, że Subregion Południowy czyli Powiat Prudnicki, Powiat Głubczycki i Nyski bardzo dobrze wydają środki europejskie z nami, jako instytucją zarządzającą. Na 90 mln zł, które mieliśmy do przekazania do subregionu, 83% jest już w umowach. To pokazuje, że wskaźnik jest bardzo wysoki, przekracza nawet naszą średnią wojewódzką, która jest na poziomie 70%. Czyli 90 mln zł samorządowcy z tego subregionu mieli do dyspozycji.


Oczywiście chcę przypomnieć też, że mieliśmy pieniądze specjalne, dla Powiatu Prudnickiego, Głubczyckiego i Nyskiego. Były to pieniądze na dziedzictwo kulturowe, 20 mln zł. Jak również pieniądze tylko dla przedsiębiorców w formie dotacji. Również dla przedsiębiorców tylko z tych powiatów. Także Powiat Prudnicki, Głubczycki i Nyski do swojej dyspozycji, zarządzania mieli ok. 150 mln zł. 

 

Dobre wieści


Dobrymi wieściami jest termomodernizacja. Komisja Europejska w Brukseli zgodziła się przeznaczyć dodatkowe 32 mln zł na projekty termomodernizacji. Temat ten jest aktualnie bardzo ważny jeśli chodzi o naszą infrastrukturę. I tu postawiliśmy sobie bardzo ambitny plan, że my nie tylko oklejamy budynek styropianem czy wełną mineralną, wymieniamy okna, ale również jest zalecenie wymiany całej instalacji, centralnego ogrzewania, instalacji wentylacyjnej. Czyli termomodernizacja w tym zakresie jest po prostu kompleksowa. 

 

I tutaj dla Subregionu przeznaczyliśmy dodatkowe 13 mln zł, czyli największą sumę jaką przeznaczamy na poszczególne subregiony. 

 

Co samorządy mogą zrobić z tymi pieniędzmi? 

 

Po pierwsze, mogą ok. 5 mln zł przeznaczyć na dofinansowanie tych projektów, które już realizują. Aby ten poziom 85% był osiągnięty. ALe jeszcze zostanie ponad 8 mln zł na dodatkowy nabór.

 

Jesteśmy liderem jeśli chodzi o zarządzanie funduszami europejskimi w pewnych 3 procesach. Jest proces związany z ogłoszeniem konkursu, jest proces związany z kontraktacją, i proces związany z wypłacaniem pieniędzy. We wszystkich tych 3 procesach jesteśmy albo na pierwszym albo na drugim miejscu w Polsce. Dlatego też tak łatwo się nam negocjuje w Brukseli różnego rodzaju przesunięcia.
Oczywiście zbieram te gratulacje, słowa uznania, ale to bez współpracy i pracy samorządowców, przedsiębiorców, szpitali, organizacji pozarządowych, fundacji, nie udałoby się w ten sposób zarządzać pieniędzmi.


Samo "chwalenie się", że ma się miliard euro nie spowoduje tego, że my te pieniądze zainwestujemy w to co oczekują nasi mieszkańcy. Zarządzanie musi być poprzez kogoś, a że mamy dobrych realizatorów to to się nam w ten sposób udaje. 

 

Jak zagospodarowano pieniądze w Głubczycach?

 

Przypominamy, że z funduszy subregionalnych w latach 2017-2018 na naszym terenie zostały zrealizowane projekty termomodernizacji budynku Przedszkola nr 1 w Głubczycach (2017 / 419 957,00 zł Gmina / 224 244,00 zł Unia Europejska RPO WO), zmiany sposobu ogrzewania budynku z ogrzewania węglowego na ogrzewanie z zastosowaniem energii odnawialnej. Wymiana instalacji C.O. Wykonanie instalacji elektrycznej. Roboty ogólnobudowlane (2018 / 886 376,00 zł Gmina / 372 700,00 zł Unia Europejska RPO WO), przebudowa ul. Aleja Śląska w Głubczycach - Zintegrowany Transport Subregionu Południowego I Etap (1 419 639,00 zł Gmina / 837 979,00 zł RP WO).

Data publikacji: 13-09-2018 14:27
Data modyfikacji: 14-09-2018 07:58
Polecamy
 • Wirtualny spacer
 • System Informacji Przestrzennej
 • obywatel.gov.pl
 • Muzeum logo.png
 • Krnowsko - Głubczyckie Wirtualne Muzeum
 • MOK w Głubczycach
 • Biblioteka Publiczna Głubczyce
 • Twoje Głubczyce
 • TV Głubczyce
 • Cmentarz Komunalny w Głubczycach
 • Śląsk bez granic
 • baner_partnerstwo_nyskie.jpeg
 • Zdrowie opolskie
 • Opolska Karta Rodziny i Seniora