x
Wyszukaj w serwisie
x

Do Czech tylko przez Głubczyce!

W kwietniowym, ogólnopolskim dodatku do Dziennika Gazety Prawnej "Forum Przedsiębiorczości" – ukazał się artykuł na temat terenów inwestycyjnych, zachęcający potencjalnych inwestorów do lokowania swojego kapitału w naszym mieście

 

Głubczyce - publikacja.jpeg

 

Rozwój samorządu zaczyna się od przedsiębiorcy, który daje mieszkańcom pracę i płaci podatki. Gdy te podstawowe potrzeby zostaną zapewnione, ze spokojną głową można pracować na jakością życia. Z tą wiedzą burmistrz gminy Głubczyce Adam Krupa przygotował kolejne tereny inwestycyjne.


Chcąc wybrać się do Czech lub, co ważniejsze, prowadzić biznes w oparciu o ekspansję na rynek czeski warto skierować swoją uwagę na Głubczyce. Jest ona położona na południu województwa opolskiego przy samej granicy z Czechami. W samym mieście mieszka ponad 12 tys. mieszkańców, kolejne 10 tys. w miejscowościach sąsiadujących należących do gminy. Dzięki temu przedsiębiorcy nie mają problemów, aby znaleźć tu pracowników. Aby wesprzeć nowego inwestora, gmina oraz urząd pracy oferują środki na dofinansowanie koniecznych szkoleń dla nowych pracowników.

 

43 km zachodniej granicy gminy stanowi granicę Polski z Republiką Czeską. W pobliżu przebiegają ważne ciągi komunikacyjne m.in.: droga krajowa nr 45 relacji Pszczyna-Opole, po stronie czeskiej droga nr 11 Praga-Cieszyn, a także droga nr 38 łącząca Kędzierzyn Koźle z przejściem granicznym w Pietrowicach Głubczyckich.

 

Burmistrz Głubczyc, Adam Krupa, prowadził działania mające za zadanie przekształcić ogródki działkowe w teren inwestycyjny. W porozumieniu z mieszkańcami udało się sfinalizować te starania. Obecnie gmina posiada tereny pomiędzy ulicą Kołłątaja i ulicą Raciborską. Znajdują się w doskonałej lokalizacji ok. 50 km od autostrady A4. Grunty te nie wymagają dużych nakładów inwestycyjnych, ponieważ jest to teren praktycznie uzbrojony, w pobliżu znajduje się stacja wysokiego napięcia, kanalizacja oraz gazociąg. Tereny te leżą przy powstającej obwodnicy Głubczyc z wjazdem na drogę nr 38 i co najważniejsze, nie posiadają one ograniczeń co do charakteru prowadzonej działalności. W planie zagospodarowania przestrzennego są określone jako ziemia pod działalność przemysłową i usługową. Miasto posiada także tereny przeznaczone w planie pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną o łącznej powierzchni 2 ha przy ulicy Wrocławskiej, co daje szansę dla ludzi młodych, poszukujących stałego miejsca pracy i zamieszkania.

 

Nie bez znaczenia dla przyszłego przedsiębiorcy pozostają również działania prowadzone po stronie czeskiej i współpraca transgraniczna. Czesi obecnie przebudowują obwodnicę Karniowa. Dzięki równolegle prowadzonej po stronie polskiej modernizacji drogi nr 38, po zakończeniu pracy na przejściu granicznym w Pietrowicach Głubczyckich zostanie zniesiony limit tonażu dla samochodów ciężarowych. W związku z tym przewiduje się wzmożenie ruchu towarowego na odcinku drogi Głubczyce-Karniów.

 

Prowadzone są działania, których celem jest uruchomienie linii kolejowej dla przewozów towarowych  między Głubczycami a Raciborzem. W tej kwestii samorząd wykonał wszelkie możliwe kroki, jednak ostateczna decyzja należy do PKP. Gmina natomiast otrzyma wsparcie od marszałka województwa na przygotowanie dokumentacji koniecznej do reaktywacji tej linii kolejowej.

 

– Ponieważ z Głubczyc wywozimy znaczące ilości płodów rolnych, a do gminy transportujemy m.in. węgiel, połączenie to ma dla nas ogromne znaczenie – mówi burmistrz.

 

Samorząd gminny aktywnie dba o codzienny komfort życia mieszkańców.

 

– W ubiegłym roku pozyskaliśmy 6 mln zł środków zewnętrznych. Odkąd wstąpiliśmy do UE skanalizowaliśmy 25 miejscowości, z czego 80 proc. kosztów pokryły dotacje – dodaje Adam Krupa.

 

Część inwestycji została zrealizowana ze środków Agencji Nieruchomości Rolnych. Pozostałe miejscowości będą dofinansowane w celu wybudowania przydomowych oczyszczalni ścieków. Problem smogu zaczęto zwalczać wcześniej niż przybrał on charakter ogólnopolski. Około 2014 roku w budżet zostało wpisane 100 tys. zł środków przeznaczonych na dofinansowanie wymiany pieców grzewczych w modelu „do 60 proc. inwestycji, nie więcej niż 3 tys. zł”. W 2017 r. na ten cel przeznaczono już ponad 300 tys. zł, a w 2018 roku ustanowiono budżet na kontynuowanie prac. Co roku budżet jest kształtowany tak, aby dofinansowanie dostali wszyscy, którzy się po nie zgłoszą. Działania związane z ekologicznymi źródłami energii są również systematycznie wdrażane w budynkach publicznych.

 

Obecnie w Głubczycach prężnie działa i ciągle się rozwija firma produkująca nowoczesne kotły centralnego ogrzewania, pompy ciepła oraz systemy działające w oparciu o odnawialne źródła energii. Ma ona znaczny udział w rynku producentów tego typu urządzeń. Działają również zakłady przetwórstwa żywności oraz mniejsze przedsiębiorstwa usługowo-handlowe. Rozwój infrastruktury drogowej i kolejowej może jednak przyciągnąć do Głubczyc dużych przedsiębiorców.

 

Kinga Kokoszka

Copyright © 2018 by Forum Przedsiębiorczości w Dzienniku Gazecie Prawnej.

Źródło: http://www.forum-przedsiebiorczosci.pl/do-czech-tylko-przez-glubczyce/

 

Data publikacji: 05-06-2018 13:27
Data modyfikacji: 05-06-2018 13:34
Polecamy
 • Wirtualny spacer
 • System Informacji Przestrzennej
 • obywatel.gov.pl
 • Muzeum logo.png
 • Krnowsko - Głubczyckie Wirtualne Muzeum
 • MOK w Głubczycach
 • Biblioteka Publiczna Głubczyce
 • Twoje Głubczyce
 • TV Głubczyce
 • Cmentarz Komunalny w Głubczycach
 • Śląsk bez granic
 • baner_partnerstwo_nyskie.jpeg
 • Zdrowie opolskie
 • Opolska Karta Rodziny i Seniora