x
Wyszukaj w serwisie
x

Silesia Cantat

Nagłówek-Silesia-Cantat-LOGOTYPY.jpeg

GŁUBCZYCKIE SPOTKANIA CHÓRALNE „SILESIA CANTAT” w ramach projektu "Śląskie Portamento - śpiew - współbrzmienie - tradycja" nr CZ.11.4.120/0.0/0.0/17_028/0001656


Idea Festiwalu

 

Wieloletnia współpraca Chóru Mieszanego Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Głubczycach z chórami śpiewającymi po obu stronach polsko-czeskiej granicy, jak również wizja zjednoczonej Europy z udziałem obu państw, zaowocowały pomysłem zorganizowania festiwalu pn.: Głubczyckie Spotkania Chóralne „Silesia Cantat”. Celem imprezy jest rozwijanie współpracy przygranicznej oraz wymiana kulturowa i edukacyjna pomiędzy Polską, a Czechami, przy wsparciu samorządów lokalnych, placówek oświatowych, kulturalnych, kościołów i organizacji społecznych.

 

Spotkania chóralne w Głubczycach mają swój początek w czterech edycjach Festiwalu Chórów Szkół Muzycznych i Ogólnokształcących (I festiwal odbył się w 1996 r.), organizowanych przez Państwową Szkołę Muzyczną I stopnia w Głubczycach oraz I Liceum Ogólnokształcące w Głubczycach.

 

W 2004 r. tradycja ta została poszerzona o nową płaszczyznę artystyczną w postaci I Konkursu o Nagrodę Głubczyckiego Anioła (spoglądającego z herbu miasta) i wtedy głubczycki festiwal przekształcił się w Głubczyckie Spotkania Chóralne „Silesia Cantat”.


Wszystkie chóry biorące udział w przesłuchaniach konkursowych otrzymują Nagrody Specjalne – „Głubczyckie Aniołki”. Nazwa nagrody specjalnej uzależniona jest od najlepszego elementu prezentacji występującego chóru. Dodatkowo, chóry walczą o Nagrodę Główną – Statuetkę „Głubczyckiego Anioła”, dla najlepszego chóru w poszczególnych kategoriach konkursu. Od roku 2018 przydzielana będzie Nagroda Specjalna – „Stonavska Barborka” za najlepsze wykonanie utworu czeskiego kompozytora, ufundowana przez festiwal „Stonavska Barborka” w Stonavie. Jest to efekt współpracy nawiązanej w poprzednim 2017 roku przez Gminę Głubczyce oraz Zarząd „Stonvskiej Barborki” w ramach europejskiego, transgranicznego projektu pn.: „Śląskie Portamento”.

 

Każda edycja festiwalu „Silesia Cantat” wzbogacona jest warsztatami i wykładami wybitnych znawców sztuki chóralnej. Są one okazją do podniesienia kompetencji i fachowej wiedzy uczestniczących w nich chórmistrzów i dyrygentów.

 

Integralną częścią Głubczyckich Spotkań Chóralnych są warsztaty i koncerty Polsko-Czeskiego Chóru "SILESIA CANTAT". Tegoroczna edycja Głubczyckich Spotkań Chóralnych „Silesia Cantat” współfinansowana jest z EFRR, w ramach Programu INTERREG V-A RCz-Pl. Festiwal SIlesia Cantat realizowany jest w ramach polsko-czeskiego projektu – "Śląskie Portamento - śpiew - współbrzmienie - tradycja".

Tadeusz Eckert

 

plakat - śląskie portamento.jpeg

plakat_B1_PL.jpeg

 

Głubczyckie Spotkania Chóralne „Silesia Cantat”

 

POD HONOROWYM PATRONATEM
Marszałka Województwa Opolskiego
Starosty Powiatu Głubczyckiego
Burmistrza Głubczyc

 

PROGRAM GŁUBCZYCKICH SPOTKAŃ CHÓRALNYCH "SILESIA CANTAT" 2019

 

22 kwietnia - poniedziałek, godz. 11:30

Inauguracja festiwalu
- występ na mszy św. "Wielkanocnej" Chóru Angelus Cantat oraz Chóru Absolwentów LO w Głubczycach (Kościół Parafialny Narodzenia NMP w Głubczycach)

 

24 kwietnia - środa, godz. 10:00

Seminarium chórmistrzowskie
"Otwarcie wokalne w chórach dziecięcych i młodzieżowych" mgr Przemysław Czekała Akademia Muzyczna w Poznaniu (Zespół Szkół Ogólnokształcących w Głubczycach)

 

25 kwietnia - czwartek

10:00 - Seminarium chórmistrzowskie "Zachęcanie dzieci i młodzieży do śpiewu poprzez właściwy dobór ćwiczeń wokalnych" dr Małgorzata Podzielny Akademia Muzyczna we Wrocławiu (Zespół Szkół Ogólnokształcących w Głubczycach)

17:00 - Wykład i warsztaty w ramach Akademii Myśli i Słowa "Śpiew dla ciała i umysłu" dr hab. Agnieszka Franków-Żelazny prof. Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego, dyrektor Chóru Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu (Zespół Szkół Ogólnokształcących w Głubczycach)

 

26 kwietnia - piątek

16:00 - Warsztaty artystyczne Chóru "Silesia Cantat" (Zespół Szkół Ogólnokształacących w Głubczycach)

19:00 - Koncert Chóru "Silesia Cantat" (Kościół Parafialny Narodzenia NMP w Głubczycach)

 

27 kwietnia - sobota

10:00 - VI Konkurs Chórów o Nagrodę Głubczyckiego Anioła (Zespół Szkół Ogólnokształcących w Głubczycach)

15:00 - Koncert galowy z udziałem laureatów Międzynarodowego Konkursu Zespołów Wokalnych Stonavska Barborka. Ogłoszenie wyników i rozdanie nagród (ZSO w Głubczycach)

 

28 kwietnia - niedziela

11:00 - Występ Chóru "Silesia Cantat" na mszy św. w "Biała Niedzielę" (Kościół Parafialny Narodzenia NMP w Głubczycach)

 

 

 


Reportaż z przebiegu Głubczyckich Spotkań Chóralnych „SILESIA CANTAT” w 2018 r. w ramach projektu "Śląskie Portamento" nr CZ.11.4.120/0.0/0.0/16_013/0001122


 

 

V KONKURS O NAGRODĘ GŁUBCZYCKIEGO ANIOŁA
Chóry biorące udział w przesłuchaniach

 

Kategoria I


ZUŠ Karviná - Sbor “Permoníček Starší” - dyr. Michaela Kovářová
PSM Rybnik - Chór Dziecięcy „Szafirki” - dyr. Iwona Remiorz
PSM Nysa - Chór Dziecięcy - dyr. Izabela Gach
PSM Opole - Chór Dziecięcy „OPUSowcy” - dyr. Ludmiła Wocial-Zawadzka
PSM Olesno - Chór Dziecięcy - dyr. Justyna Kunicka

 

Kategoria II


ZŠ Vrbno pod Pradědem - DPS „Harmonie” - dyr. Jana Zaoralová
ZŠ Havířov - Chór “Rozmarýnek” - dyr. Janina Ptaková
SP Czeski Cieszyn - Chór Dziecięcy “Trallala” - dyr. Beata Brzóska
Parafia NS NMP Domecko - Schola “Cantare Cordis” - dyr. Teresa Ramola
PSP Nr 1 Głuchołazy - Chór “Jedynka” - dyr. Karolina Tomaszewska

 

Kategoria III


ZUŠ Karviná - Smíšený Sbor “Permoník” - dyr. Martina Juriková
MDK Rybnik - Chór “Bel Canto” - dyr. Lidia Blazel-Marszolik
Parafia Św. Bartłomieja Głogówek - Schola “Światło dla Młodych” - dyr. Julianna Petzuch
Gimnazjum nr 2 Głuchołazy - Międzyszkolny Chór “Capricolium” - dyr. Adam Dziurowski
ZSO Strzelce Op. - Chór “Sursum Corda” - dyr. ks. Sebastian Szajda

 

ORGANIZATORZY

 

Gmina Głubczyce * Festiwal „Stonavská Barborka” w Stonavie (Czechy)

Data publikacji: 22-03-2018 08:36