x
Wyszukaj w serwisie
x

Ślizgaj się z nami - budowa lodowiska w Głubczycach - nieruchomość nr 274/26 Osiedle Konstytucji 3 Maja (teren Szkoły Podstawowej Nr 3)

"Ślizgaj się z nami - budowa lodowiska w Głubczycach"


W wyniku realizacji projektu w miejscu obecnie działającego wielofunkcyjnego boiska „Orlik” powstanie nowy obiekt działający sezonowo, pełniący funkcje sportowe i rekreacyjne.

 

Cele zadania

 

Powstanie innowacyjnego obiektu umożliwi:

 1. Promowanie zdrowego stylu życia wśród mieszkańców
 2. Poprawę kondycji fizycznej mieszkańców miasta
 3. Rozwój infrastruktury sportowo-rekreacyjnej miasta
 4. Jazdę na łyżwach przez mieszkańców miasta i gminy - dzieci, młodzieży i dorosłych
 5. Organizowanie zawodów sportowych w jeździe na łyżwach na różnych poziomach
 6. Treningi dla sportowców - dzieci i młodzieży szkolnej
 7. Realizowanie zajęć z wychowania fizycznego dla uczniów
 8. Wzrost umiejętności sportowych mieszkańców miasta
 9. Wzrost atrakcyjności miasta pod względem turystycznym

 

Zakres rzeczowy przedsięwzięcia obejmuje budowę lodowiska wraz z niezbędną infrastrukturą, to jest: lodowisko o proponowanej powierzchni 15 m x 20 m, agregat chłodniczy zapewniający właściwe funkcjonowanie lodowiska, bandy na całym obwodzie lodowiska, chodniki gumowe w ciągach komunikacyjnych, o powierzchni gwarantującej bezpieczne korzystanie z obiektu, zakup łyżew dla dzieci i dorosłych, zakup pingwinków i misiów do nauki jazdy dla dzieci ułatwiających jazdę, zakup łyżew saneczkowych dla najmłodszych, ostrzałka do łyżew, maszyna do konserwacji lodu, traktorek lub inne urządzenie do wykorzystania do utrzymania tafli lodowiska, opracowanie dokumentacji technicznej.
 

Szacunkowy koszt zadania: 200 000 zł.

 

Uzasadnienie

 

Aktywność ruchowa stanowi istotny warunek prawidłowego rozwoju fizycznego, psychicznego i społecznego. Ponadto poprawia ogólną sprawność organizmu i wytrzymałość na zmęczenie oraz stres, wzmaga też działanie układu immunologicznego. Systematyczny wysiłek fizyczny, dostosowany do indywidualnych potrzeb, wpływa stymulująco na rozwój i dojrzewanie w okresie dzieciństwa i młodości, a także na zachowanie zdrowie i kondycji fizycznej w wieku dorosłym. Natomiast znaczne ograniczenie aktywności fizycznej zwiększa skłonność do zapadania na choroby metaboliczne, takie jak otyłość, choroby sercowo-naczyniowe, cukrzycę typu II, wiele nowotworów, osteoporozę.

 

Ponad połowa dorosłych i co ósme dziecko w Polsce ma nadwagę i jest otyłe. Jest to poważny problem zdrowotny. Co ciekawe nadwaga i otyłość młodych ludzi wynika  nie tylko z nieprawidłowej diety, ale właśnie z niskiej aktywności fizycznej, rosnącej popularności siedzącego trybu życia i spędzania wielu godzin przed ekranem komputera czy telewizora. Poza tym brak ruchu jest zabójczy dla kręgosłupa. Nieleczone wady postawy prowadzą bardzo często nie tylko do deformacji ciała, ale też do zaburzenia układów wewnętrznych, oddechowego i krążenia.

 

W Polsce 30% dzieci może być zagrożonych skoliozą, czyli bocznym skrzywieniem kręgosłupa, a prawie 70% ma asymetrię. Dlatego tak ważnym jest aby zachęcać dzieci, młodzież oraz osoby dorosłe do aktywności fizycznej przynajmniej na poziomie umiarkowanym, czyli około 1 godziny dziennie. Stąd pomysł na powstanie lodowiska w Głubczycach, gdzie całe rodziny mogłyby aktywnie spędzać wolny czas. Rodzice powinni pokazać młodym, jak aktywni ludzie żyją, dlaczego są w formie, nie chorują i osiągają lepsze wyniki w pracy, szkole. Dać dobry przykład, proponować jak najczęściej aktywność na świeżym powietrzu. Zyska na tym cała rodzina.

 

Wszyscy, niezależnie od wieku, płci, sprawności fizycznej czy też zasobności portfela będą mogli korzystać z lodowiska. Lodowiska zawsze przyciągają tłumy. Korzystają z nich szkoły, przedszkola, kluby sportowe, stowarzyszenia, firmy i oczywiście rodziny, przyjaciele i znajomi. Wszędzie gdzie powstaje lodowisko sporty związane z łyżwami i "lodem" przestają być traktowane jako aktywność dla wybranych i stają się sportami masowymi.

 

W wyniku przeprowadzonego wstępnego rozeznania wśród mieszkańców Głubczyc, stwierdzono, że istnieje duże zainteresowanie i zapotrzebowanie związane z budową i funkcjonowaniem lodowiska. Duża część mieszkańców korzysta z lodowisk w okolicznych miastach tj. Raciborza, Głogówka, Pszowa, Głuchołaz, Krnova.

 

Osoba składająca wniosek w imieniu mieszkańców
Marcin Grabuńczyk

 

Wniosek: PDFŚlizgaj się z nami - budowa lodowiska w Głubczycach.pdf (3,47MB)

Data publikacji: 20-03-2018 10:14
Data modyfikacji: 29-03-2018 12:46
Polecamy
 • Wirtualny spacer
 • System Informacji Przestrzennej
 • obywatel.gov.pl
 • Muzeum logo.png
 • Krnowsko - Głubczyckie Wirtualne Muzeum
 • MOK w Głubczycach
 • Biblioteka Publiczna Głubczyce
 • Twoje Głubczyce
 • TV Głubczyce
 • Cmentarz Komunalny w Głubczycach
 • Śląsk bez granic
 • baner_partnerstwo_nyskie.jpeg