- BUDŻET OBYWATELSKI
- >
- Budżet Obywatelski 2018
- >
- Tężnia solankowa
Tężnia solankowa - Park Miejski w Głubczycach
Tężnia solankowa
Tężnia solankowa nasyca przestrzeń znajdującą się w promieniu kilku metrów od słupa tarniny – jodem, bromem i całą gamą innych mikroelementów takich jak magnez, sód, potas, żelazo i innych. Powstały aerozol odznacza się szczególnymi walorami zdrowotnymi, ponieważ jego cząsteczki mają doskonałą zdolność penetracji poprzez błony śluzowe układu oddechowego oraz skórę. Wokół tężni wytwarza się specyficzny mikroklimat, będący naturalnym leczniczym inhalatorium.
Tężniowy mikroklimat powstaje wskutek ociekania solanki i działania ruchu powietrza, co powoduje intensywne parowanie, a rozbijane cząsteczki solanki sprzyjają także hydrojonizacji. Zdrowe powietrze znajdujące się wokół tężni wykorzystywane jest w profilaktyce i leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych, zapalenia zatok, kataru, alergii, rozedmie płuc, nadciśnienia tętniczego, nerwicy wegetatywnej i w przypadku ogólnego wyczerpania organizmu.
Szacunkowy koszt zadania wynosi: 120 000 zł.
Cele zadania
W dobie walki ze smogiem i zanieczyszczeniem powietrza, tężnia solankowa działa jak filtr powietrza, tworzy bezpieczną, zdrową i estetyczną strefę relaksu dla mieszkańców i turystów w każdym wieku. Jod jest niezbędny do produkcji hormonów tarczycy. Niedobór jodu ma poważne konsekwencje zdrowotne, szczególnie u dzieci. Oddychanie przez godzinę powietrzem nasyconym mikroelementami z solanki odpowiada trzem dniom spędzonym nad morzem.
Ponieważ tężnia solankowa będzie otwarta przez 24h będą mogli korzystać z niej wszyscy mieszkańcy, nie tylko Głubczyc ale i powiatu głubczyckiego, zarówno dzieci jak i dorośli. Tężnia solankowa to także ciekawa alternatywa spędzania wolnego czasu jak również atrakcja turystyczna.
Osoba składająca wniosek w imieniu mieszkańców
Marian Pospiszel
Wniosek: Tężnia solankowa.pdf (2,58MB) + opis projektu.pdf (7,15MB)
Data modyfikacji: 29-03-2018 12:50