x
Wyszukaj w serwisie
x

Petycja ws kolei złożona

Konwent Marszałków Opole 2018 02 001.jpeg

Zgodnie z zapowiedzią – petycja w sprawie rewitalizacji linii kolejowych złożona


Marszałek Województwa Opolskiego w dniu 31.01.2018 r., na konwencie Marszałków RP, który odbył się w Opolu, wręczył w imieniu samorządowców oraz przedsiębiorców, petycję w sprawie rewitalizacji linii kolejowych nr 177 (Racibórz-Baborów-Głubczyce – 37,7 km) i 294 (Głubczyce-Racławice Śląskie – 15,35 km), na ręce Prezesa Zarządu PKP PLK Pana Ireneusza Merchel oraz Ministra Inwestycji i Rozwoju Pana Jerzego Kwiecińskiego.

 

Pasażerski ruch kolejowy na w/w trasie jest wstrzymany od 2000 roku, pomimo iż w momencie likwidacji połączenia te cieszyły się wśród mieszkańców bardzo dużą popularnością. W konsekwencji miejscowości położone w zasięgu oddziaływania tej linii, takie jak: Głubczyce, Baborów czy Pietrowice Wielkie nie posiadają pasażerskiej komunikacji kolejowej.

 

Powiat Głubczycki jest jedynym powiatem województwa opolskiego, na terenie którego nie funkcjonują kolejowe przewozy pasażerskie, a Głubczyce jedyną stolicą powiatu w regionie, z której nie można dojechać koleją do żadnej innej miejscowości w Polsce. Rozszerzenie połączeń pasażerskich o przewozy na linii kolejowej relacji Racławice Śląskie – Głubczyce – Baborów – Racibórz, których organizatorem zgodnie z ustawą o publicznym transporcie zbiorowym jest Marszałek Województwa Opolskiego, uzależnione jest obecnie od jej rewitalizacji przez PKP Polskie Linie Kolejowe SA.

 

W przypadku podjęcia działań modernizacyjnych przez PKP PLK SA Województwo Opolskie widzi możliwość dofinansowania pasażerskich przewozów kolejowych pomiędzy Racławicami Śląski, Głubczycami i Raciborzem, jako elementu publicznego transportu pasażerskiego.

 

Modernizacja, a tym samym przywrócenie prędkości szlakowej, sprawi że transport kolejowy stanie się konkurencyjny w stosunku do innych środków lokomocji. Pomoże to Samorządowi Województwa Opolskiego wyzbyć się jedynego obszaru wykluczonego kolejowo w regionie, ułatwi życie i codzienne funkcjonowanie wielu mieszkańcom powiatu głubczyckiego oraz wesprze gospodarkę niskoemisyjną, znacząco ograniczając transport samochodowy.

 

Podjęte działania będą modelowymi w założeniach „Planu zrównoważonego rozwoju transportu publicznego dla województwa opolskiego”, który pasażerski transport kolejowy traktuje jako podstawowy w organizowaniu całej siatki połączeń publicznego transportu pasażerskiego.

 

Podjęta przez nas inicjatywa przywrócenia ruchu na w/w trasie jest wyrazem ogromnego zapotrzebowania lokalnej społeczności i lokalnych przedsiębiorstw na dostęp do alternatywnych w stosunku do drogowego środków transportu.

 

W szczególności mieszkańcy okolicznych gmin zdani są wyłącznie na własny transport samochodowy lub lokalne przedsiębiorstwa przewozowe. W opinii mieszkańców transport ten nie jest wystarczający, niejednokrotnie wydłuża czas podróży, a rozkłady jazdy nie zaspokajają potrzeb miejscowej społeczności. Młodzież z naszego regionu nie ma możliwości samodzielnego i bezpiecznego podróżowania poza godzinami rozkładów jazdy przedsiębiorstw przewozowych i tym samym jest pozbawiona łatwego dostępu do większych ośrodków miejskich, funkcjonujących tam szkół, uczelni, ośrodków kultury. Lokalni przedsiębiorcy zmuszeni są do przewożenia swoich towarów transportem drogowym, co zmniejsza ich konkurencyjność wobec podmiotów korzystających z transportu kolejowego. Tym samym ograniczona jest atrakcyjność terenów naszego regionu pod nowe inwestycje biznesowe. Powrót kolei do Głubczyc i rewitalizacja linii kolejowych 177 oraz 294 wpisują się też idealnie w obecną politykę gospodarczą Rządu RP w zakresie zrównoważonego rozwoju.

 

Przywrócenie ruchu kolejowego na wnioskowanej trasie przyczyni się także do ochrony środowiska i zmniejszy dewastację dróg, zwiększając przy okazji bezpieczeństwo uczestników ruchu na terenie naszego regionu.

 

Warto dodać, iż mieszkańcy powiatu głubczyckiego (w większości strażacy ochotnicy) wraz z członkami Towarzystwa Entuzjastów Kolei, poświęcając własny czas i środki przywrócili przejezdność na niewykorzystywanej aktualnie części linii numer 177 w ramach akcji odkrzaczania torowiska. Mieszkańcy Głubczyc natomiast podjęli się zorganizowania akcji wycinki zatorów i uporządkowania terenu dworca i stacji PKP.

 

Zdjęcia: Fanpage Województwo Opolskie, Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego

Data publikacji: 07-02-2018 12:06
Data modyfikacji: 07-02-2018 12:38
Polecamy
 • Wirtualny spacer
 • System Informacji Przestrzennej
 • obywatel.gov.pl
 • Muzeum logo.png
 • Krnowsko - Głubczyckie Wirtualne Muzeum
 • MOK w Głubczycach
 • Biblioteka Publiczna Głubczyce
 • Twoje Głubczyce
 • TV Głubczyce
 • Cmentarz Komunalny w Głubczycach
 • Śląsk bez granic
 • baner_partnerstwo_nyskie.jpeg