- Invest in Glubczyce
- >
- Walory turystyczne
- >
- Zabytki miasta Głubczyce
Zabytki miasta Głubczyce
Kościół Parafialny PW. Narodzenia Najświętszej Marii Panny z II polowy XIII wieku
Gotycki kościół parafialny p.w. Narodzenia Najświętszej Marii Panny z XIII w., rozbudowany w XIV w., a następnie w latach 1903-1907 wg projektu M. Hasaka. Wystrój kościoła pochodzi z II połowy. XIX w. i lat 1903-1907. Warto zwrócić uwagę na zabytkowe części świątyni: nadbudowane w późniejszym czasie wieże czołowe (wieża południowa zaopatrzona w barokowy hełm), trzy wczesnogotyckie XIII-wieczne kamienne portale, transept (nawa poprzeczna), laskowaty szczyt frontowy. W części zabytkowej świątyni warto zobaczyć: wczesnogotycki trzynawowy korpus z kruchtą wejściową, kamienne dekoracje roślinne w nawach świątyni, służki o kapitelach kostkowych w kruchcie pod wieżą prezbiterium. Warto także wspomnieć, że w kościele znajdują się ponad 100-letnie 60 głosowe organy - 1422 opus warsztatu organomistrzowskiego Gebruder Rieger z pobliskiego Krnova. W katalogu firmy rokiem ich budowy jest rok 1907.
Kościół pw. św. Anny (św. Trójcy)
Dawniej kościół pw. św. Trójcy (ołtarz św. Trójcy został przeniesiony do kościoła we Włodzieninie) przy ul. Sobieskiego, wzniesiony za murami miasta XVI/XVII w., zniszczony przez Szwedów w 1644 roku. Obecny pochodzi z 1776 roku. Po II wojnie światowej w dyspozycji Kościoła zielonoświątkowego. Przekazany w późniejszym czasie pod jurysdykcję Kościoła polsko-katolickiego. W 1991 roku został podarowany Kościołowi rzymsko-katolickiemu, a w roku 1992 rozpoczęła się jego renowacja zewnętrzna. Dziś barokowy kościół św. Trójcy nie posiada żadnego wyposażenia.
Kolumna Maryjna na tle Ratusza
Pochodzi z roku 1738. Cokół ma kamienną balustradę, w narożnikach posągi św. Sebastiana i Idziego. Na postumencie posąg Matki Boskiej z Dzieciątkiem na globie ziemskim.
Kościół i Klasztor O.O. Franciszkanów
Kościół i klasztor franciszkanów zostały ufundowane w 1448 roku przez ostatniego księcia - Przemyślidę opawsko-głubczyckiego Jana Pobożnego. Pierwotnie zbudowany był z drewna. W 1476 roku drewniane budynki spłonęły podczas pożaru miasta. Zostały ponownie odbudowane z kamienia z fundacji Jana Pobożnego. Obecny kompleks zbudowany został w latach 1753-1770 wg projektu Jana Innocentego Töppera z Prudnika. Obejmuje on barokowy kościół p.w. św. św. Idziego i Bernardyna i charakterystyczny czteroskrzydłowy klasztor w formie czworoboku z wirydarzem pośrodku. Nad portalem kościoła znajduje się płaskorzeźbione godło zakonu franciszkanów - skrzyżowane ramiona Chrystysa i św. Franciszka z Asyżu. Kościół jest jednonawowy. Wystrój kościoła barokowo-rokokowy. Do klasztoru przylega budynek wzniesiony w 1752 r., w którym niegdyś mieściło się gimnazjum.
Zbudowany został w II połowie XIX w. w kształcie lokomotywy parowej i w niezmienionym kształcie zachował się do dzisiaj.
Urząd Miejski