- Urząd Miejski
- >
- Bezpieczeństwo i zarządzanie kryzysowe
Bezpieczeństwo i zarządzanie kryzysowe
LISTA POWIATÓW OBJĘTYCH OBOSTRZENIAMI
Od soboty 26 września powiat głubczycki trafia niestety do czerwonej strefy obostrzeń.
Pamiętajmy jednak, że nie chodzi tu o “negatywny ranking” – tylko o nasze bezpieczeństwo. Nowych zachorowań jest u nas o wiele więcej, choć są one skupione w kilku wyraźnych ogniskach. Czerwona strefa pomaga ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa.
Niestety częstą i zauważaną prawidłowością w pojawianiu się ognisk koronawirusa jest transmisja wirusa na osoby skupione przez dłuższy czas na niewielkiej przestrzeni.
Mamy tu na myśli zakłady pracy, szkoły, przedszkola, instytucje, urzędy. Ograniczenie w kontaktach, izolacyjny tryb pracy (o ile jest możliwy) wpływa korzystnie na zatrzymanie transmisji wirusa. Z tego też powodu w miejscach handlu detalicznego, należy szybko i sprawnie robić zakupy z zachowaniem wszystkich możliwych środków ostrożności wpływających na naszą higienę. Czynnik czasu może być w tym przypadku kluczowy na naszą korzyść – jeśli zakupy nie trwają długo. Oczywiście pamiętamy ciągle o zakrywaniu ust i nosa, odkażamy ręce.
“Czerwone” zasady
Czerwona strefa odgórnie wymusza pewne określone zachowania w przestrzeniach publicznych. Od najbliższej soboty (26.09) na naszym terenie będą obowiązywać nowe obostrzenia. Chodzi tu m.in. o:
- noszenie maseczek w całej przestrzeni publicznej,
- zmniejszenie dopuszczalnej ilości osób w kościołach – 50%
- 50% miejsc siedzących w transporcie komunikacji publicznej,
- na siłowniach max 1 os. na 10 m2 powierzchni
- max 50 osób na imprezach (w tym na weselach),
- do 150 osób na imprezach plenerowych (maseczki nadal obowiązują)
- u fryzjera tylko obsługa i osoba obsługiwana, reszta czeka na zewnątrz
- zakaz organizowania targów, kongresów, działania wesołych miasteczek i parków rozrywki
17 września Ministerstwo Zdrowia zaktualizowało listę powiatów objętych obostrzeniami. Zmiany będą obowiązywać od 19 września.
- Do strefy czerwonej włączono powiaty:
- bytowski,
- kluczborski,
- milicki.
- W strefie żółtej znajdą się powiaty:
- tatrzański,
- gostyński,
- nowotarski,
- aleksandrowski,
- głubczycki,
- myślenicki,
- kielecki,
- kartuski.
- Powiaty, które zagrożone są włączeniem do strefy żółtej lub czerwonej:
- augustowski,
- olkuski,
- trzebnicki,
- opolski,
- ostrowski,
- tucholski.
Różnice w regionalnych obostrzeniach dla powiatów czerwonych i żółtych
Organizacja kongresów i targów
Obecnie jest dopuszczalne:
1) pod warunkiem realizowania przez widzów lub klientów obowiązku zakrywania ust i nosa, a w przypadku innych niż organizowane na otwartym powietrzu: przedstawień, spektakli, projekcji filmów lub nagrań wideo – także pod warunkiem udostępnienia ich widzom lub klientom nie więcej niż połowy liczby miejsc;
Strefa Czerwona - Zakaz
Strefa Żółta - bez zmian
2) w miejscu odbywania się imprezy znajdowała się nie więcej niż 1 osoba na 2,5 mkw powierzchni dostępnej dla uczestników, widzów lub klientów, z wyłączeniem obsługi – jeżeli wymóg zapewniony to nie ma ograniczenia 150 osób.
Strefa Czerwona - Zakaz
Strefa Żółta - 1 osoba na 4 mkw
Wydarzenia sportowe
Obecnie:
1. Piłka nożna i żużel - na stadionach i boiskach należy udostępnić publiczności co drugie miejsce na widowni, w rzędach naprzemiennie, z tym że nie więcej niż 50% liczby miejsc przewidzianych dla publiczności.
2. Sport, w którym nie ma ograniczenia liczby uczestników (z wyłączeniem pól golfowych kortów tenisowych, stajni, stadnin i torów wyścigowych dla koni, infrastruktury do sportów wodnych i lotniczych) może uczestniczyć nie więcej niż 250 uczestników jednocześnie, nie licząc osób zajmujących się obsługą wydarzenia. Tutaj publiczność na obiektach sportowych musi być odstęp 1,5 m i max. 50% liczby miejsc. Poza obiektami sportowymi bez publiczności.
3. Sport na basenach - co drugie miejsce na widowni, w rzędach naprzemiennie, w przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni przy zachowaniu odległości 1,5 m, z tym że nie więcej niż 50% liczby miejsc przewidzianych dla publiczności.
4. Sport na siłowniach, klubach i centrach fitness i w zakresie organizacji obozów sportowych zajęcia odbywały się tak, aby udostępniono publiczności co drugie miejsce na widowni, w rzędach naprzemiennie, w przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni przy zachowaniu odległości 1,5 m, z tym że nie więcej niż 50% liczby miejsc przewidzianych dla publiczności.
Musi być weryfikacja liczby osób, dezynfekcja szatni itp.
Osoby uczestniczące w zajęciach sportowych lub wydarzeniu sportowym oraz korzystające z obiektu sportowego lub sprzętu sportowego są obowiązane do dezynfekcji rąk wchodząc i opuszczając obiekt, wydarzenie sportowe lub zajęcia sportowe.
Widzowie są obowiązani zakrywać usta i nos.
Strefa Czerwona - Bez publiczności
Strefa Żółta - 25% widowni
Wydarzenia kulturalne
Odbywają się:
1. w pomieszczeniach pod warunkiem:
a) udostępnienia widzom lub słuchaczom co drugiego miejsca na widowni, z tym że nie więcej niż 50% liczby miejsc, w przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni przy zachowaniu odległości 1,5 m pomiędzy widzami lub słuchaczami,
b) zapewnienia, aby widzowie, słuchacze, zwiedzający lub uczestnicy realizowali obowiązek zakrywania ust i nosa.
Strefa Czerwona - Zakaz
Strefa Żółta - 25% publiczności
2. na obiektach sportowych na otwartej przestrzeni pod warunkiem:
a) udostępnienia co drugiego miejsca na widowni, w rzędach naprzemiennie, w przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni przy zachowaniu odległości 1,5 m, z tym że nie więcej niż 50% liczby miejsc przewidzianych dla publiczności,
b) zapewnienia, aby widzowie, słuchacze, zwiedzający lub uczestnicy realizowali obowiązek zakrywania ust i nosa.
Strefa Czerwona - Zakaz
Strefa Żółta - 25% publiczności
3. na otwartej przestrzeni pod warunkiem:
a) zapewnienia, aby jednocześnie liczba widzów, słuchaczy, zwiedzających lub uczestników była nie większa niż 1 osoba na 5 mkw,
b) zachowania odległości co najmniej 2 m od innych osób przez wyznaczenie znakami poziomymi miejsc dla publiczności uwzględniających zachowanie odległości 1,5 m,
c) zapewnienia, aby widzowie, słuchacze, zwiedzający lub uczestnicy realizowali obowiązek zakrywania ust i nosa, chyba że zostanie zachowana odległość nie mniej niż 1,5 m od innych osób.
Nie ma limitu 150 osób.
Strefa Czerwona - Zakaz
Strefa Żółta - limit 100 osób
Gastronomia
Obecnie w lokalu i ogródku klienci muszą zakrywać usta i nos do czasu zajęcia przez nich miejsc, w których będą spożywali posiłki lub napoje. Obsługa zakrywa usta i nos.
Strefa Czerwona - 1 osoba na 4 mkw
Strefa Żółta - 1 osoba na 4 mkw
Działalność hotelarska
Obecnie jest dopuszczalna, z wyłączeniem działalności klubów i dyskotek.
Stosuje się przepisy dotyczące kongresów,basenów, siłowni orazdziałalności kulturalnej – jeśli taka jest świadczona w hotelu itp.
Strefa Czerwona - bez zmian
Strefa Żółta - bez zmian
Aquaparki i baseny
Obecnie 75% obłożenia obiektu w aquaparkach.
Strefa Czerwona - bez zmian
Strefa Żółta - bez zmian
Wesołe miasteczka, parki rozrywki lub parki rekreacyjne
Obecnie jest obowiązek, aby jednoczesna liczba osób korzystających była nie większa niż 1 osoba na 5 mkw powierzchni wesołego miasteczka, parku rozrywki lub parku rekreacyjnego, bez uwzględnienia parkingów.
Strefa Czerwona - Zakaz
Strefa Żółta - 1 osoba na 10 mkw
Siłownie
Na siłowniach, klubach i centrach fitness i w zakresie organizacji obozów sportowych zajęcia mają się obywać tak, aby udostępniono publiczności co drugie miejsce na widowni, w rzędach naprzemiennie, w przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni przy zachowaniu odległości 1,5 m, z tym że nie więcej niż 50% liczby miejsc przewidzianych dla publiczności.
Strefa Czerwona - 1 osoba na 10 mkw
Strefa Żółta - 1 osoba na 7 mkw
Kina
Zasady podobne jak przy wydarzenich kulturalnych - 50% miejsc, 1,5 m. odstępu, widzowie zasłaniają usta i nos.
Strefa Czerwona - 25% publiczności
Strefa Żółta - 25% publiczności
Sanatoria, rehabilitacja, uzdrowiska
Obecnie warunkiem rozpoczęcia rehabilitacji leczniczej jest negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, z materiału pobranego w terminie nie wcześniejszym niż 6 dni przed terminem rozpoczęcia turnusu rehabilitacyjnego. Tak samo leczenie uzdrowiskowe, leczenie sanatoryjne dzieci.
Strefa Czerwona - Zakaz
Strefa Żółta - bez zmian
Zgromadzenia
Obecnie jest zakaz zgromadzeń powyżej 150 osób. Uczestnicy 1,5 m od siebie i zakrywają usta i nos.
Strefa Czerwona - bez zmian
Strefa Żółta - bez zmian
Kościoły
Obecnie
1. Jesli wydarzenie religijne odbywa się w kościele, to jest obowiązek zakrywania ust i nosa, z wyłączeniem osób sprawujących kult.
Strefa Czerwona - 50% obłożenia budynku (kościoła) lub innego obiektu kultu religijnego + obowiązek zakrywania ust i nosa
Strefa Żółta - bez zmian
2. Jeśli wydarzenie religijne odbywa się na zewnątrz, to trzeba zachować 1,5 m odległości między osobami lub zakrywać usta i nos (z wyłączeniem osób sprawujących kult).
Strefa Czerwona - 150 osób na zewnątrz + obowiązek zakrywania ust i nosa (niezależnie od dystansu)
Strefa Żółta - bez zmian
Wesela i inne uroczystości „rodzinne”
Obecnie do 150 osób, z wyjątkiem obsługi. Na weselu itp. dopuszcza się, żeby nie zakrywać ust i nosa.
Strefa Czerwona - 50 osób, z wyjątkiem obsługi
Strefa Żółta - 100 osób, z wyjątkiem obsługi
Inne imprezy, spotkania niezależnie od ich rodzaju
Obecnie do 150 osób, z wyjątkiem obsługi. Jest obowiązek zakrywania ust i nosa.
Strefa Czerwona - 50 osób, z wyjątkiem obsługi
Strefa Żółta - 100 osób, z wyjątkiem obsługi
Transport zbiorowy
Obecnie pojazdem można przewozić tyle osób, ile wynosi:
a) 100 % liczby miejsc siedzących albo
b) 50 % liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących określonych w dokumentacji technicznej lub dokumentacji techniczno-ruchowej dla danego typu środka transportu albo pojazdu, przy jednoczesnym pozostawieniu w środku transportu albo pojeździe co najmniej 50 % miejsc siedzących niezajętych.
Obowiązek zakrywania ust i nosa.
Strefa Czerwona - 50% liczby miejsc siedzących albo 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących określonych w dokumentacji technicznej lub dokumentacji techniczno-ruchowej dla danego typu środka transportu albo pojazdu przy jednoczesnym pozostawieniu w środku transportu albo pojeździe co najmniej 50% miejsc siedzących niezajętych – przewozy lokalne w ramach obszaru czerwonego
Strefa Żółta - bez zmian
Maski
Obecnie jest obowiązek:
1) w środkach publicznego transportu zbiorowego;
2) w miejscach ogólnodostępnych – chyba, że będzie zachowna odległość 1,5 m;
3) w zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej;
4) w obiektach handlowych lub usługowych;
5) w trakcie sprawowania kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych, w budynku użyteczności publicznej przeznaczonym na potrzeby kultu religijnego oraz na cmentarzu.
Wyłączenie z obowiązku np. ze względu na stan zdrowia.
Strefa Czerwona - Wszędzie maski w przestrzeni publicznej
Strefa Żółta - bez zmian
Handel
Obecnie jest obowiązek noszenia przez klientów podczas zakupu towarów lub usług rękawiczek jednorazowych lub stosowania środków do dezynfekcji rąk.
Strefa Czerwona - bez zmian
Strefa Żółta - bez zmian
Poprawa kondycji fizycznej (ujęta w Polskiej Klasyfikacji Działalności w podklasie 96.04.Z)
Obecnie pod warunkiem realizowania przez widzów lub klientów obowiązku zakrywania ust i nosa, a w przypadku innych niż organizowane na otwartej przestrzeni przedstawień, spektakli, projekcji filmów lub nagrań wideo – także pod warunkiem udostępnienia ich widzom lub klientom nie więcej niż połowy liczby miejsc.
Strefa Czerwona - zakaz
Strefa Żółta - 25% publiczności
Kluby nocne, dyskoteki
Obecnie zakaz prowadzenia działalności.
Strefa Czerwona - bez zmian
Strefa Żółta - bez zmian
Salony kosmetyczne, fryzjerskie i tatuażu
Obecnie w miejscu, w którym jest prowadzona taka działalność przebywa wyłącznie obsługa oraz obsługiwani klienci, a w przypadku gdy klient wymaga opieki, także jego opiekun.
Strefa Czerwona - bez zmian
Strefa Żółta - bez zmian
Transport lotniczy
Obecnie jest obowiązek:
1) zapewnienia płynów do dezynfekcji rąk na pokładzie statku powietrznego;
2) dezynfekcji statku powietrznego:
a) raz na dobę w przypadku wykonywania operacji lotniczych z pasażerami,
b) po każdej operacji lotniczej z osobą chorą albo z podejrzeniem zakażenia chorobą zakaźną,
c) przed i po każdej operacji lotniczej z pasażerami trwającej co najmniej 6 godzin;
3) przekazania pasażerom, za pośrednictwem personelu pokładowego, do wypełnienia formularzy kart lokalizacji podróżnego dla celów zdrowotnych oraz odebrania wypełnionych kart – w przypadku, gdy pasażer przekracza granicę państwową w celu udania się do swojego miejsca zamieszkania lub pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Strefa Czerwona - bez zmian
Strefa Żółta - bez zmian
Źródło: rcb.gov.pl
Linki:
Ostrzeżenia i Komunikaty IMiGW
http://www3.imgw.pl/wl/internet/zz/zagrozenia/kom_met.html
UPAŁ - informacje
http://rcb.gov.pl/wp-content/uploads/upa%C5%82-poradnik-24062014.pdf
Prognoza pogody
http://new.meteo.pl/um/php/meteorogram_id_um.php?ntype=0u&id=886
Stan jakości powietrza dla woj. opolskiego
http://powietrze.gios.gov.pl/pjp/airPollution?woj=opolskie
http://powietrze.opole.pios.gov.pl/stacje/stacja/117
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa
Koronawirus plakat_a3_opole_wydruk.pdf
Opolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia przekazuje w załączeniu informacje dotyczące postępowania na wypadek podejrzenia wystąpienia koronawirusa.
- Informacja dla osób powracających z północnych Włoch
https://www.gov.pl/web/zdrowie/informacja-dla-osob-powracajacych-z-polnocnych-wloch
- Co musisz wiedzieć o koronawirusie
https://www.gov.pl/web/zdrowie/co-musisz-wiedziec-o-koronawirusie
- Zaobserwowałeś u siebie objawy takie jak: gorączka, kaszel, duszności i problemy z oddychaniem?
- bezzwłocznie, TELEFONICZNIE powiadom stację sanitarno – epidemiologiczną,
- zgłoś się BEZPOŚEDNIO do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno - zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego,
- NIE ZGŁASZAJ SIĘ do lekarza rodzinnego,
- NIE ZGŁASZAJ SIĘna Szpitalny Oddział Ratunkowy i Izbę Przyjęć.
- Ważne telefony:
- Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Opolu
Telefon alarmowy całodobowy: 604958325
- Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Brzegu
Telefon alarmowy całodobowy: 793832257
- Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Głubczycach
Telefon alarmowy całodobowy: 512244008
- Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Kluczborku
Telefon alarmowy całodobowy: 601226721
- Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Kędzierzynie-Koźlu
Telefon alarmowy całodobowy: 606305480
- Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Krapkowicach
Telefon alarmowy całodobowy: 502635535
- Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Namysłowie
Telefon alarmowy całodobowy: 502540721
- Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Nysie
Telefon alarmowy całodobowy: 602654656
- Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Oleśnie
Telefon alarmowy całodobowy: 693628983
- Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Opolu
Telefon alarmowy całodobowy: 512082606
- Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Prudniku
Telefon alarmowy całodobowy: 502539944
- Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Strzelcach Opolskich
Telefon alarmowy całodobowy: 501723252
- Telefoniczna informacja Pacjenta (bezpłatna, całodobowa)
800 -190- 590
- Wszystkie aktualne informacje dotyczące koronawirusa można śledzić pod linkiem wsseopole.pis.gov.pl
- Adresy oddziałów zakaźnych na Opolszczyźnie:
- ODDZIAŁ CHORÓB ZAKAŹNYCH Szpital Wojewódzki w Opolu, ul. Kośnego 53, 45-372 Opole tel. (77) 44-33-100
- ODDZIAŁ OBSERWACYJNO-ZAKAŹNY Zespół Opieki Zdrowotnej w Nysie, ul. Bohaterów Warszawy 34, 48-300 Nysa, tel. (77) 40 87 800
Dalsze ograniczenia w przekraczaniu granicy RP
W związku z wejściem w życie rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 24 marca br. wprowadzone zostaną kolejne ograniczenia w przekraczaniu granicy państwowej. Dotyczyć one będą osób, które mieszkają w Polsce, bądź w kraju sąsiednim, ale pracują na co dzień w drugim kraju i do tej pory przekraczały granicę regularnie.
Dotychczas, w drodze do pracy i z pracy, osoby te mogły przekraczać granice i nie były objęte 14-dniową kwarantanną. Podstawą do tego były dokumenty potwierdzające zatrudnienie po drugiej stronie granicy.
Począwszy od 27 marca 2020 r. (piątek godz. 00:00) 14-dniową obowiązkową kwarantanną objęte będą również osoby przekraczające granice, na co dzień pracujące w państwie sąsiednim.
Ograniczenia będą obowiązywać na całej granicy RP.
Dane statystyczne ws koronowirusa:
https://www.arcgis.com/apps/opsdashboard/index.html#/deaceebc69a3412c8b7699e3e025e213
KOMUNIKAT
W dwóch opolskich szpitalach, pozostających decyzją Wojewody Opolskiego w stanie podwyższonej gotowości na wypadek pojawienia się koronawirusa, 4 marca br. zostaną przeprowadzone ćwiczenia dot. wsparcia służby zdrowia przez Straż Pożarną.
W ramach ćwiczeń Państwowej Straży Pożarnej zostaną przed dwoma szpitalami rozstawione dodatkowe, mobilne izby przyjęć dla pacjentów z podejrzeniem zarażenia koronawirusem.
Ćwiczenia są organizowane na wypadek, gdyby wystąpiła konieczność uruchomienia dodatkowych powierzchni pod badanie osób z podejrzeniem bądź zakażeniem.
Ćwiczenia PSP odbędę się na terenie Szpitala Wojewódzkiego (ul. Kośnego 35 Opole) oraz Zespołu Opieki Zdrowotnej w Nysie (ul. Bohaterów Warszawy 23).
Ćwiczenia w szpitalach rozpoczną się jutro, tj. 4 marca o godz. 9.00 w Opolu i o godz.13.00 w Nysie.
Zgodnie z najświeższymi danymi, na terenie woj. opolskiego hospitalizowanych jest 3 osoby; poddanych nadzorowi epidemiologicznemu 35 osób
Z poważaniem,
Martyna Kolemba-Gaschka
Rzecznik Prasowy Wojewody Opolskiego
Biuro Wojewody Opolskiego
tel. 77 45 24 330
kom. 795 424 672
Materiały informacyjne dotyczące obowiązku zgłaszania miejsc, w których utrzymywany jest drób lub inne ptaki (zagrożenie ptasią grypą HPAI)
Przypominamy, że zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 25 listopada 2019 r. w sprawie zarządzania środków podejmowanych w związku z ryzykiem wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków, WŁAŚCICIELE DROBIU MAJĄ OBOWIĄZEK ZGŁASZANIA do Powiatowego Lekarza Weterynarii miejsc, w których jest utrzymywany drób lub inne ptaki, z wyłączeniem ptaków utrzymywanych stale w pomieszczeniach mieszkalnych.
Apel informacja Powiatowego Inspektora Weterynarii ws ptasiej grypy.pdf
Grypa ptaków_H5N8_PIWet-PIB.pdf
Informacja dla hodowców drobiu - ULOTKA.pdf
Rozporządzenie Ministra Rolnictwa ws ptasiej grypy 20170404.pdf
Rozporządzenie Ministra Rolnictwa ws ptasiej grypy 20191125.pdf
Uwaga HPAI - ULOTKA.pdf
ZGŁOSZENIE miejsca utrzymywania drobiu.pdf
Materiały informacyjne dotyczące zmian w rozporządzeniu w sprawie środków podejmowanych w związku z ASF dla hodowców świń
Apel informacja Powiatowego Inspektora Weterynarii ws ASF.pdf
Apel ministra i ulotka ws prewencji ASF.pdf
ASF - dobre praktyki zapobieganie ULOTKA.pdf
ASF - info dla myśliwych i leśników ULOTKA.pdf
ASF - jak zatrzymać ULOTKA.pdf
ASF - realne zagrożenie ULOTKA.pdf
ASF - wytyczne ministerstwa ULOTKA.pdf
Zgłoszenie miejsca utrzymywania drobiu.pdf
2017_ptasia-grypa-wytyczne-dla-hodowcow.pdf
Informacja techniczna: Plik zamieszczony jest z podglądem online jako plik PDF oraz jako załącznik do pobrania. Jeżeli nie widać podglądu, należy odświeżyć stronę. W zależności od prędkości łącza plik może się pobierać dłuższy czas. Prosimy o cierpliwość.
Informacja techniczna: Plik zamieszczony jest z podglądem online jako plik PDF oraz jako załącznik do pobrania. Jeżeli nie widać podglądu, należy odświeżyć stronę. W zależności od prędkości łącza plik może się pobierać dłuższy czas. Prosimy o cierpliwość.